Na plaży Koehoke, między miejscowościami Moeraki i Hampden w Otago znaleźć można nietypowe, ogromne i prawie idealnie kuliście głazy – Moeraki. Jest ich kilkadziesiąt, niektóre występują w grupach, inne natomiast pojedynczo. Mają od pół do kilku metrów średnicy i ważą nawet kilka ton! Skąd się wzięły i jak uzyskały swój kształt?

Moeraki od wieków fascynowały ludzi, którzy tworzyli różne fantastyczne teorie, wyjaśniające ich pochodzenie. Mówiono, że są to jaja dinozaurów albo smoków lub inne skamieniałości, a nawet szczątki czy artefakty istot pozaziemskich. Według maoryskich legend głazy te to kosze na jedzenie, wyrzucone na brzeg ze statku Āraiteuru – canoe, którym przodkowie plemienia Ngāi Tahu (jednego z maoryskich iwi) przypłynęli na Wyspę Południową. Nawet dzisiaj moeraki nazywane są “kulami gigantów”, „mózgami obcych”, a nawet „Stonehenge Nowej Zelandii”.

Chociaż wyglądają tajemniczo i intrygująco i w zasadzie od wieków budzą zainteresowanie, to naukowo ich pochodzenie można wyjaśnić. Otóż powstały one w wyjątkowym procesie geologicznym, poprzez stopniowe nawarstwienie się soli kalcytowych wokół bardzo trwałego jądra. Składają się z błota, mułu i gliny, a substancją spajającą wszystkie składniki jest kalcyt. Moeraki powstawały na dnie morza, a następnie zostały wyrzucone na brzeg. Ich wiek szacuje się na imponujące 60 milionów lat.

Mimo że teoretycznie ich pochodzenie jest znane, to jednak wciąż zastanawiające jest dlaczego moeraki znaleźć można tylko na zaledwie 50-metrowym odcinku plaży, nigdzie indziej. Dzięki temu spiskowe teorie ciągle funkcjonują, co tylko podtrzymuje zainteresowanie głazami, które tworzą na plaży Koehoke piękny i abstrakcyjny krajobraz.

Moeraki
Moeraki
Moeraki
Moeraki